You are here
Home > Design > Art > Na pokładzie Titanica – wystawa artefaktów/ On the Titanic board – The Artifact Exhibition

Na pokładzie Titanica – wystawa artefaktów/ On the Titanic board – The Artifact Exhibition

21.01.2025

Znalazłam się na pokładzie Titanica… Kupiłam kartę pokładową jako pani Darvis Touma (Hanna Youssef Razi), podróżująca z dwójką dzieci z Tibini w Libanie, aby dołączyć do swojego męża w Michigan w USA.

Titanic wypłynął w 1912 roku z Southampton w Anglii, aby dotrzeć do Nowego Jorku pod dowództwem kapitana Edwarda J. Smitha. Historię tego ogromnego statku znamy z filmu „Titanic”, w którym swoje role świetnie odegrali Kate Winslet i Leonardo DiCaprio.

Ja znalazłam się na  pokładzie Titanica, dzięki wystawie, którą można obejrzeć do końca marca 2025 w Warszawie. Wystawa jest interesująca przede wszystkim ze względu na opowiedzianą historię z perspektywy artefaktów, obiektów odzyskanych z należnym im poszanowaniem, starannie zachowanych, które opowiadają historię RMS Titanic i jego 2 228 pasażerów i załogi, których życie zostało bezpowrotnie zmienione.

Titanic został zaprojektowany przez firmę Harland & Wolff i był największym, najbardziej luksusowym statkiem wszech czasów. Jego powstanie było symbolem postępu ludzkości, wielkości, luksusu. Ludzie, którzy weszli na pokład Titanica podróżowali w celach turystycznych, biznesowych lub znaleźli się tam trochę przez przypadek chcąc dotrzeć do Ameryki. Na pokładzie znajdowało się również wiele osób z załogi (obsługi technicznej i hotelowej).

Rok 1900 – początek XX wieku to czas optymizmu i postępu. Rozkwit przemysłu w Stanach Zjednoczonych dla niektórych osób stanowił okazję do wzbogacenia się a dla wielu innych był szansą na lepszą pracę i lepsze życie. Imigracja w tamtym czasie była nieporównywalnie wysoka a transatlantycki transport pasażerski, towarowy i pocztowy był szybki i konkurencyjny. Liniowce oceaniczne stały się szybsze, większe i bardziej luksusowe, aby sprostać zapotrzebowaniu transportowemu.

W tym czasie ( w sumie to tylko ok. 120 lat temu) opracowano takie cuda jak automobil, samolot, wieżowiec, kino, telegraf. Świat pozostawał w ruchu, a transatlantycki transport nabrał prędkości.

W biurze projektowym Harland & Wolff pracował zespół projektantów, traserów i analityków danych pod nadzorem dyrektora zarządzającego – Thomasa Andrew Jr., który poza projektem Titanica koordynował również projekty statków Olympic i Britannic.

Titanic musiał być wystarczająco wytrzymały, by poradzić sobie z trudnymi warunkami Północnego Atlantyku. Jednocześnie jako najbardziej luksusowy statek swoich czasów, Titanic miał za zadanie przekroczyć oczekiwania pasażerów pod względem przepychu, komfortu, spełniając marzenia nawet najzamożniejszych podróżników. Niewątpliwie w tamtych czasach Titanic był połączeniem nowatorskich projektów i technologii oraz eleganckiego, luksusowego designu.

Zapraszam Was do obejrzenia wybranych zdjęć z wystawy, jeśli chcecie poznać bliżej historię tego statku, obejrzeć rekwizyty i dotknąć lodowej ściany warto wybrać się na wystawę. Na koniec zwiedzania możecie sprawdzić na liście podróżujących czy właściciel Waszej karty pokładowej przeżył katastrofę czy też nie. Moja bohaterka podróżowała wprawdzie w trzeciej klasie, ale przeżyła, nie wszyscy mieli tyle szczęścia…

Titanic – The Artifact Exhibition
Moja karta pokładowa

Kapitan Edward J. Smith
Model Titanica
Schody na Titanicu
Rekonstrukcja kabin w I klasie
Wnętrze Titanica
Elementy dekoracyjne
Płytki podłogowe w II i III klasie
Płytki podłogowe w I klasie
Money/coins (pieniądze ze statku)
Porcelana
Koja dla pasażerów na statku
Żyrandol z palarnii w I klasie
Klucz i nity
Projekt Titanica
Pan Thomas Andrews Jr
John Jacob Astor IV
Pani Margaret Brown
Kotłownia na Titanicu
Drzwi do kotłowni
Telegraf awaryjny
Ostrzeżenie o lodzie od Kalifornijczyków
Ostrzeżenie o lodzie od Amerika
Ostrzeżenie o lodzie z S.S. Mesaba
Lodowa ściana
Czy można było uniknąć tej katastrofy, Kapitanie???
Na liście ocalałych odnalazłam nazwisko mojej bohaterki

Ta wystawa na zawsze pozostanie w mojej pamięci…

Źródło materiałów: wystawa Titanic – The Artifact Exhibishion

Zdjęcia z wystawy: Gocha

Film Tributes : YouTube

ZOBACZ RÓWNIEŻ / SEE ALSO:

Wystawa „Da Vinci – The Genius” / „Da Vinci – The Genius” exhibition

Greckie wakacje na morzu/ Greek holidays at sea

Inspirująca i kontrowersyjna rozmowa z Kapitanem Andy’m / Inspiring and controversial conversation with Captain Andy

Dodaj komentarz

Top