You are here
Home > Design > Art > Na pokładzie Titanica – wystawa artefaktów/ On the Titanic board – The Artifact Exhibition

Na pokładzie Titanica – wystawa artefaktów/ On the Titanic board – The Artifact Exhibition

21.01.2025

Znalazłam się na pokładzie Titanica… Kupiłam kartę pokładową jako pani Darvis Touma (Hanna Youssef Razi), podróżująca z dwójką dzieci z Tibini w Libanie, aby dołączyć do swojego męża w Michigan w USA.

Titanic wypłynął w 1912 roku z Southampton w Anglii, aby dotrzeć do Nowego Jorku pod dowództwem kapitana Edwarda J. Smitha. Historię tego ogromnego statku znamy z filmu „Titanic”, w którym swoje role świetnie odegrali Kate Winslet i Leonardo DiCaprio.

Ja znalazłam się na  pokładzie Titanica, dzięki wystawie, którą można obejrzeć do końca marca 2025 w Warszawie. Wystawa jest interesująca przede wszystkim ze względu na opowiedzianą historię z perspektywy artefaktów, obiektów odzyskanych z należnym im poszanowaniem, starannie zachowanych, które opowiadają historię RMS Titanic i jego 2 228 pasażerów i załogi, których życie zostało bezpowrotnie zmienione.

Titanic został zaprojektowany przez firmę Harland & Wolff i był największym, najbardziej luksusowym statkiem wszech czasów. Jego powstanie było symbolem postępu ludzkości, wielkości, luksusu. Ludzie, którzy weszli na pokład Titanica podróżowali w celach turystycznych, biznesowych lub znaleźli się tam trochę przez przypadek chcąc dotrzeć do Ameryki. Na pokładzie znajdowało się również wiele osób z załogi (obsługi technicznej i hotelowej).

Rok 1900 – początek XX wieku to czas optymizmu i postępu. Rozkwit przemysłu w Stanach Zjednoczonych dla niektórych osób stanowił okazję do wzbogacenia się a dla wielu innych był szansą na lepszą pracę i lepsze życie. Imigracja w tamtym czasie była nieporównywalnie wysoka a transatlantycki transport pasażerski, towarowy i pocztowy był szybki i konkurencyjny. Liniowce oceaniczne stały się szybsze, większe i bardziej luksusowe, aby sprostać zapotrzebowaniu transportowemu.

W tym czasie ( w sumie to tylko ok. 120 lat temu) opracowano takie cuda jak automobil, samolot, wieżowiec, kino, telegraf. Świat pozostawał w ruchu, a transatlantycki transport nabrał prędkości.

W biurze projektowym Harland & Wolff pracował zespół projektantów, traserów i analityków danych pod nadzorem dyrektora zarządzającego – Thomasa Andrew Jr., który poza projektem Titanica koordynował również projekty statków Olympic i Britannic.

Titanic musiał być wystarczająco wytrzymały, by poradzić sobie z trudnymi warunkami Północnego Atlantyku. Jednocześnie jako najbardziej luksusowy statek swoich czasów, Titanic miał za zadanie przekroczyć oczekiwania pasażerów pod względem przepychu, komfortu, spełniając marzenia nawet najzamożniejszych podróżników. Niewątpliwie w tamtych czasach Titanic był połączeniem nowatorskich projektów i technologii oraz eleganckiego, luksusowego designu.

Zapraszam Was do obejrzenia wybranych zdjęć z wystawy, jeśli chcecie poznać bliżej historię tego statku, obejrzeć rekwizyty i dotknąć lodowej ściany warto wybrać się na wystawę. Na koniec zwiedzania możecie sprawdzić na liście podróżujących czy właściciel Waszej karty pokładowej przeżył katastrofę czy też nie. Moja bohaterka podróżowała wprawdzie w trzeciej klasie, ale przeżyła, nie wszyscy mieli tyle szczęścia…

Titanic – The Artifact Exhibition
Moja karta pokładowa

Kapitan Edward J. Smith
Model Titanica
Schody na Titanicu
Rekonstrukcja kabin w I klasie
Wnętrze Titanica
Elementy dekoracyjne
Płytki podłogowe w II i III klasie
Płytki podłogowe w I klasie
Money/coins (pieniądze ze statku)
Porcelana
Koja dla pasażerów na statku
Żyrandol z palarnii w I klasie
Klucz i nity
Projekt Titanica
Pan Thomas Andrews Jr
John Jacob Astor IV
Pani Margaret Brown
Kotłownia na Titanicu
Drzwi do kotłowni
Telegraf awaryjny
Ostrzeżenie o lodzie od Kalifornijczyków
Ostrzeżenie o lodzie od Amerika
Ostrzeżenie o lodzie z S.S. Mesaba
Lodowa ściana
Czy można było uniknąć tej katastrofy, Kapitanie???
Na liście ocalałych odnalazłam nazwisko mojej bohaterki

Ta wystawa na zawsze pozostanie w mojej pamięci…

Źródło materiałów: wystawa Titanic – The Artifact Exhibishion

Zdjęcia z wystawy: Gocha

Film Tributes : YouTube

ZOBACZ RÓWNIEŻ / SEE ALSO:

Wystawa „Da Vinci – The Genius” / „Da Vinci – The Genius” exhibition

Greckie wakacje na morzu/ Greek holidays at sea

Inspirująca i kontrowersyjna rozmowa z Kapitanem Andy’m / Inspiring and controversial conversation with Captain Andy

6 thoughts on “Na pokładzie Titanica – wystawa artefaktów/ On the Titanic board – The Artifact Exhibition

  1. I’ve been following your blog for quite some time now, and I’m continually impressed by the quality of your content. Your ability to blend information with entertainment is truly commendable.

  2. Its like you read my mind You appear to know a lot about this like you wrote the book in it or something I think that you could do with some pics to drive the message home a little bit but instead of that this is fantastic blog An excellent read I will certainly be back

Dodaj komentarz

Top