2014-06-29
Złoto (Au) – pierwiastek chemiczny o liczbie atomowej 79. Złoto jest ciężkim, miękkim i błyszczącym metalem, będącym najbardziej kowalnym i ciągliwym spośród wszystkich znanych metali. Czyste złoto ma jasnożółty kolor i wyraźny połysk, nie utlenia się w wodzie czy powietrzu.
Złoto przez długi czas od czasów starożytnych było uważane za najbardziej pożądany metal szlachetny, a jego wartość w historii była używana jako standard dla wielu walut (parytet złota). Złoto było używane jako symbol czystości, wartości, królewskości.
Światowa konsumpcja wydobywanego złota w 50% jest zużywana w jubilerstwie, w 40% w różnych inwestycjach, a 10% w zastosowaniach przemysłowych. Poza szeroko rozpowszechnionymi wyżej wymienionymi zastosowaniami, złoto stosuje się również w stomatologii, elektronice i innych zastosowaniach, w tym nawet w przemyśle spożywczym.
Jako narzędzie inwestycyjne złoto zyskuje na wartości głównie w czasach dekoniunktury w gospodarce lub czasach wojen i konfliktów.
Dzisiaj złoto możemy nabyć w postaci sztabek inwestycyjnych, poprzez zakup certyfikatów uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych lub kupując biżuterię. W tym ostatnim przypadku wartość inwestycyjną mają zazwyczaj przedmioty jubilerskie z drogocennymi kamieniami szlachetnymi. W innym przypadku złoto jubilerskie zazwyczaj możemy sprzedać jako tzw. „złom”.
Zakup sztabek natomiast wiąże się z dodatkowymi kosztami związanymi z przechowywaniem ich w odpowiednio zabezpieczonym miejscu (sejfie, skrytce w banku itp.).
W związku z tym najmniej wymagającą inwestycją w złoto jest kupowanie certyfikatów uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych zamkniętych lub jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych otwartych, które inwestują w złoto lub instrumenty pochodne (np. kontrakty terminowe na złoto).
Jak kształtuje się cena złota możecie sprawdzić tutaj:
Czy to już czas na inwestycję w złoto? Wydaje się, że cena jest stosunkowo niska po kilkuletnich spadkach, ale czy występują przesłanki do potencjału wzrostu ceny dla tego metalu? Decyzję odnośnie inwestycji w ten kruszec musicie podjąć sami.
Źródło informacji: Wikipedia, Bankier.pl, źródła własne.
Nota prawna:
Informacje podane na powyższej stronie nie stanowią oferty jakichkolwiek usług świadczonych użytkownikom niniejszej strony internetowej, podane zostały wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowią oferty w rozumieniu prawa polskiego.