You are here
Home > Design > Praca z pasją – wywiad z Beatą Cierpiałek / Work with passion – the interview with Beata Cierpiałek

Praca z pasją – wywiad z Beatą Cierpiałek / Work with passion – the interview with Beata Cierpiałek

23-09-2016

Oczekuję na spotkanie w jednej z kawiarni  na warszawskim Muranowie. Po chwili z tupetem wchodzi wysoka, szczupła blondynka, jak zwykle uśmiechnięta i pewna swojego kroku. W końcu po półtora roku przekonywania Beaty do rozmowy na gruncie zawodowym udało się zrealizować plan.  W miłej atmosferze rozmawiamy o architekturze, projektowaniu wnętrz i chociaż znamy się wiele lat tematy są wciągające i bardzo interesujące. Pomimo ciągłych wymówek przekonałam Beatę do sesji fotograficznej a jej aranżacje wnętrz możecie obejrzeć w galerii na dole.
Beata Cierpiałek

F&C: Cześć Beato,

Beata: Cześć Gosiu 🙂

F&C: Cieszę się, że pomimo wielu aktualnie realizowanych projektów znalazłaś czas na sesję zdjęciową i rozmowę  🙂

Beata:  Pewnie gdybyśmy kilka tygodni temu nie ustaliły konkretnego terminu podczas naszego ostatniego spotkania przy kawie  byłoby trudno znaleźć kolejny…

F&C: Jesteś architektem wnętrz, prowadzisz własne studio, na czym polega Twoja praca?

Beata: W skrócie – projektuję od koncepcji do realizacji „pod klucz” z nadzorem autorskim. A szerzej – na początku chcę poznać klientów. Rozmawiam z nimi o oczekiwaniach, pomysłach i upodobaniach. Zadaje serię pytań dotyczących życia codziennego, sposobu spędzania wolnego czasu wspólnie i rozdzielnie.  Przeprowadzam ankietę, coś na kształt quizu, w którym m. in. pytam o skojarzenia kolorystyczne, proszę o uruchomienie wyobraźni w określonych sytuacjach itp. Wszystkie te elementy pozwalają mi stworzyć pewną wizję, na podstawie której tworzę projekt.

(Beata w trakcie rozmowy odbiera telefony od klientów i współpracowników. Wspomina również o kilku nieprzespanych nocach ze względu na dopinanie projektów, aby zdążyć na czas)

Beata w trakcie rozmowy telefonicznej

Moją  mocną stroną jest wysoka empatia i umiejętność analizy zebranych informacji. Pozwala mi to przedstawić spójną koncepcję trafiającą w potrzeby konkretnej osoby, rodziny. Koncepcję prezentuję w postaci wizualizacji  fotorealistycznej i zwykle zaangażowanie klienta kończy się w momencie jej akceptacji. Kolejne etapy to przygotowanie rysunków wykonawczych, dokumentacji technicznej oraz specyfikacja wyposażenia. Dalej, rozpoczyna się realizacja, podczas której ekipy remontowe są w ciągłym kontakcie ze mną a jednocześnie zajmuję się wykonaniem mebli na wymiar.

Podczas trwających prac budowlanych staram się jak najmniej absorbować klienta, jedynie sugeruję aby raz na tydzień lub dwa zobaczył postępy. Jednak często jest tak, że jestem pozostawiona z kluczem na czas realizacji a klient wyjeżdża na kontrakt, stypendium, wakacje…

F&C: Czyli rozumiem, że pracujesz głównie z klientami indywidualnymi i dla nich przygotowujesz  projekty?

Beata: Rzeczywiście preferuję pracę z klientem indywidualnym, choć nie wykluczam klienta komercyjnego.  Zupełnie inaczej pracuje się projektując wnętrza komercyjne, tu oprócz inwestora muszę mieć na uwadze jego klientów, dodatkowo każda branża ma swoja specyfikę – to temat na tyle szeroki  … raczej nie mamy tyle czasu.         W każdym razie mam ich trochę w dorobku i są to bardzo różnorodne tematy. Z ostatnio zrealizowanych to kancelaria notarialna oraz za chwilę otwierany ośrodek z alpakami w tle.

Architekt wnętrz - Beata Cierpiałek

F&C: Czy od początku swojej kariery chciałaś projektować wnętrza?

Beata: W jakimś momencie wczesnych lat szkolnych, bo choć uczęszczałam do szkoły muzycznej to dość szybko odkryłam w sobie pasję rysowania. Później jako nastolatka eksperymentowałam w swoim pokoju. Dzisiaj widząc popularność naklejek ściennych i możliwość szybkiej zmiany dekoracji aż trudno sobie wyobrazić jak kiedyś z bristolu wycinałam kształt dziecięcej stopy w ilości kilkudziesięciu sztuk, każdą z nich malowałam czarną plakatówką i przyklejałam aby wyznaczyć szlak od włącznika do lampy sufitowej  – tu wyrazy uznania dla moich rodziców, którzy po mojej wyprowadzce usuwali to ze ściany i sufitu, a nie było to łatwe. Pewnie gdyby w moim rodzinnym mieście była szkoła plastyczna inaczej by wyglądała moja edukacja i droga do tego co teraz robię. Może byłoby łatwiej, może mniej lub bardziej ciekawie … na pewno inaczej.

F&C:  Czy Twoje wcześniejsze doświadczenia pomagają Ci obecnie w zawodzie?

Beata:  Niewątpliwie. Praca w grafice, kilka lat w meblarstwie plus studia techniczne.  Zawód ten łączy wiele zagadnień,  oprócz znajomości historii sztuki i stylów w architekturze, spojrzenia przestrzennego, kompozycji i zasad ergonomii, ważne są umiejętności techniczne jak konstrukcja, materiałoznawstwo, czy technologia mebla. A zmieniające się trendy oraz technologie wymagają ciągłej aktualizacji.

F&C: Jak zaczynasz współpracę z klientem? Czy masz swoją wizję czy realizujesz pomysły klientów?

Beata: Tak naprawdę „szyję na miarę” –  trochę utarty zwrot, ale jak wcześniej mówiłam przede wszystkim staram się poznać klienta. Tu mogę się odwołać do niedawno odbytej rozmowy, w której opowiedziano mi o wnętrzu projektowanym jedynie zgodnie z wizją architekta, w rezultacie powstało piękne wnętrze, ale zupełnie niedostosowane do mieszkańców. Dlatego uważam, że zaangażowanie klienta przynajmniej na etapie koncepcji to niezbędne minimum.

F&C: Co jest najtrudniejsze w Twoim zawodzie?

Beata: Najtrudniej, gdy dzieją się rzeczy niezależne ode mnie np. jakiś zamówiony element nie dotrze na czas lub inne zdarzenia, które powodują opóźnienia. Wyjaśnienie i załagodzenie zaistniałej sytuacji a w szczególności gdy dzieje się na końcowym etapie realizacji bywa bardzo trudne i wtedy oczywiście odbija się to na moim wizerunku. Niestety muszę się z tym liczyć.

Beata

F&C: Co jest ważniejsze w pracy architekta: wizja i pomysły czy realizacja techniczna?

Beata: Pomysł i realizacja są równie ważne, nie rozdzielam tego,  każdy z tych procesów  trafia w inne umiejętności, w inne pole satysfakcji. Osobiście bardzo angażuję się w każdy projekt, ważne jest dla mnie by zadowolił klienta i nie nastręczał problemów wykonawcom. Dbam, aby każdy lokal dokładnie zinwentaryzować, wizualizację dograć a część wykonawcza była zrozumiała.

F&C: Znamy się wiele lat, to czego nie można Ci zarzucić to braku umiejętności znajdywania konkretnych rozwiązań, a jaka jest prywatnie Beata Cierpiałek?

Beata: O jej!!! (śmiech) Praca to moje życie! Życie osobiste  mam nudne, żyję pracą.

Beata Cierpiałek
Beata Cierpiałek

F&C: Co mogłabyś doradzić młodym osobom, które chcą wybrać architekturę bądź aranżację wnętrz jako swoją drogę zawodową?

Beata: Wow! Przede wszystkim, powinny mieć na uwadze, że po drugiej stronie jest klient i należy znaleźć kompromis między realizacją swojej artystycznej wizji a rzeczywistością, użytecznością oraz możliwościami finansowymi klienta.

Beata Cierpiałek - interior's designer
Beata Cierpiałek

F&C: Beata, dziękuję Ci za rozmowę.

Beata: Dziękuję również i zapraszam wkrótce na mój Fanpage.

F&C: A ja zapraszam do obejrzenia galerii z przykładowymi wizualizacjami wnętrz zaprojektowanych przez Beatę:

Wywiad przeprowadziła: Gocha

Zdjęcia: Gocha

Projekty wnętrz: Beata Cierpiałek

ZOBACZ RÓWNIEŻ / SEE ALSO:

Biało-Czarne Wnętrza/ Black&White Interiors

Amerykańskie Wnętrza W Stylu Angielskim / American Interior English Style

Canarian Climat In The Big Holl…/Kanaryjski Klimat W Dużym Holu



17 thoughts on “Praca z pasją – wywiad z Beatą Cierpiałek / Work with passion – the interview with Beata Cierpiałek

  1. To ciekawy i wnikliwy wywiad, który rzetelnie oddaje różnorodność zadań i umiejętności wymaganych w zawodzie architekta wnętrz. Z dużą klarownością został wyjaśniony proces tworzenia, zaczynając od indywidualnych potrzeb klienta, aż po etap wykonawczy. Pomimo że wywiad nie koncentruje się na meblach czy oświetleniu, warto zauważyć, że uwzględnienie takich elementów jest niewątpliwie częścią kompleksowego podejścia do projektowania wnętrz. Meble na wymiar i dobrze zaprojektowane oświetlenie często są kluczowymi elementami, które wpływają na funkcjonalność i atmosferę wnętrza. Z wywiadu jasno wynika, że indywidualizacja i dopasowanie do konkretnej osoby czy rodziny są tutaj kluczowe. Odpowiednie podejście do klienta, oparte na empatii i głębokim zrozumieniu potrzeb, jest wartą naśladowania praktyką. Nie można zapominać, że wnętrze, niezależnie od stylu – czy to będzie skandynawski minimalizm, ciepły styl boho, czy surowy industrialny – musi być przede wszystkim funkcjonalne i komfortowe dla osób, które będą w nim przebywać. Dlatego też kompleksowe podejście do projektowania, które uwzględnia zarówno estetykę jak i funkcjonalność, jest tak cenione w tej branży.

    Pozdrawiam,
    https://kaldekor.pl

  2. I just want to tell you that I’m newbie to blogging and site-building and seriously liked this web page. Very likely I’m going to bookmark your blog . You absolutely come with excellent stories. Thank you for sharing with us your web site.

  3. I was suggested this web site by my cousin. I’m not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my problem. You’re wonderful! Thanks!

  4. I just want to say I am beginner to weblog and certainly loved your page. I’m planning to bookmark your blog . You certainly have beneficial article content. Regards for revealing your webpage.

  5. You could definitely see your expertise within the work you write. The sector hopes for even more passionate writers such as you who aren’t afraid to say how they believe. At all times go after your heart.

  6. I just want to mention I’m beginner to blogging and actually enjoyed this blog site. More than likely I’m planning to bookmark your blog post . You absolutely have incredible well written articles. With thanks for revealing your blog.

  7. I really like your writing style, great info, thank you for posting :D. „The superfluous is very necessary.” by Francois Marie Arouet Voltaire.

  8. Thanks for any other informative site. Where else may I am getting that kind of info written in such an ideal approach? I have a mission that I’m simply now working on, and I have been at the glance out for such information.

  9. I do trust all of the concepts you’ve introduced on your post. They’re really convincing and can certainly work. Nonetheless, the posts are very brief for newbies. Could you please lengthen them a bit from next time? Thanks for the post.

  10. fantastic submit, very informative. I wonder why the other specialists of this sector don’t notice this. You must continue your writing. I’m confident, you have a huge readers’ base already!

  11. We’re a group of volunteers and opening a new scheme in our community. Your website provided us with valuable info to work on. You have done an impressive job and our whole community will be grateful to you.

  12. Very good written article. It will be helpful to everyone who employess it, including myself. Keep up the good work – for sure i will check out more posts.

Dodaj komentarz

Top